Yol Yordam: Bir Absürdizm Hikayesi…/Mustafa Erdoğan

YolyordamDürüst olmak gerekirse, geç kalmış bir yazı oldu, evet. 25 bölüm çekilmiş ve ben en son bölümde farkına vardım. (Skeçlerine konu olmadan söyleyeyim: Müzik ve sinema cahili sayılırım. Biraz da iç-dış politikayla ilgili olmayan sosyal medya paylaşımlarından uzak kaldığım için  fark etmemiş olabilirim.Velhasıl geç de olsa fark ettim ve çok hoşuma gittiğinden (güldüğümden) sizinle paylaşmak istedim. Üstüme gelmeyin daha fazla 🙂 )

İlk olarak son günlerin popüler politik konusuna dair Kızlı Erkekli Aynı Evde Oturabilmenin 4 Yolu linkini görerek izlemeye başladım. Sonra 2 günde, diğer tüm bölümleri de izledim. Hemen hemen hepsi de çok iyiydi,. (Ortalama 3 dk sürdüğü için fazla vakit almıyor)

Sanırım adını koymayı unutum. Yol Yordam ekibinin Viplay için hazırladığı skeçlerden bahsediyorum.  1. ağızdan öğrendiğim kadarıyla “kendi aralarında eğlenmek için yaptıkları” bir şeyken, gelen teklifle iş buralara kadar gelmiş. (Oyuncu olmasalar da sinema ve sahne bilgileri çok sağlam bir ekip, o yüzden bunu biraz tevazu olarak görüyorum).

Skeçlerin çıkış fikri oldukça orijinal: Günlük hayatta çok sık karşılaştığımız ve çoğu kez açmaza düştüğümüz sorunlara (çoğu da bir klişe), o an aklımıza ilk gelen çözümleri yansıtmışlar. Tabii aklımıza ilk gelen fikirleri, çoğu kez pratiğe yansıtma şansımız yoktur, ya da ahlak görgü kuralları gibi hayatımızı sarmalayan çerçeveler yüzünden vazgeçeriz. Yol Yordam Ekibi, bunları oldukça eğlenceli bir dille teker teker sıralamış. İzlerken hem gülüyor hem de düşünüyorsunuz (‘Güldürürken düşündürmek’ sorunsalına dalacağımı düşünmeyin. Bendeki etkisinden bahsediyorum. Ancak klişelerle bir güzel dalga geçmişler o yüzden skeçlerin çoğunu eğlendirici bulacağınızı garanti edebilirim. Aklıma geldikçe ben  gülüyorum. Ağır gülme krizine girdiğim anları da başka yazıya konu edeyim).

Skeçleri izledikçe siz de kendi yorumunuzu yapacaksınız ya da gülüp geçeceksiniz. Ben gülme kısmını tamamladım şimdi de kısaca yorumlarımı yazayım (kısa yaz(a)madığımı ben de biliyorum laf olsun diye öyle söyledim).

Skeçlerin hemen hepsinde absürdizme bir selam gönderildiği hissi uyandı bende.

Absürdizmin babası Kierkegaard, “absürd ya da absürdün erdemiyle hareket etmem inancımın doğrultusunda olur. Hareket etmek zorundayım fakat düşüncelerim yolu kapatıyor ve olasılıklardan birini alarak şöyle diyorum: yaptığım hareket budur, başka türlü yapamam çünkü buraya düşüncelerimin yansıtmasıyla getirildim.” demişti. Skeçler de hayatı absürd kabul edip, ona karşı düşlediğimiz hareketleri ortaya koyuyor ancak bunlara yolun kapalı olduğunu ve bizim aslında en makul bulduğumuzu uyguladığımızı kolayca çıkarabiliyorsunuz.

Camus hayatı absürd olarak tanımlar ve absürdle yaşamaya çalışmanın üç sonucunu vurgular: hürriyet,tutku ve başkaldırı. Skeçlerin hemen hepsinde ‘absürd’ alenen ortaya konmuş, ardından ona karşı özgürlük cephesinden bir başkaldırı başlatılmış. Ama mevcudu reddederken, küsen, kaçıp giden bir başkaldırı değil bu. Günlük yaşam tutkusunu her şeye rağmen korumayı başarmış, “yaşamak güzeldir” diyen bir başkaldırı.

(Neyse biraz daha uzatırsam şu skeci bana cevap olarak yapıştırabilirler: Bilgisiz Olduğun Konuda Cehaleti Gizlemenin 4 Yolu)

‘Absürd’ü görüp, onu kabullenen insanlık hallerinin dışavurumunu gülerek izlemek istiyorsanız, takip edin derim.

Not:Yüksek bütçe sağlanmasıyla çok daha iyi yerlere gelecektir Yol Yordam dizisi. Ayrıca sinema bilgisi güçlü kişiler olduğu için ileride kitlelere adını duyuracak uzun metrajlı yapımlarını da göreceğimizi umut ediyorum.
Ayrıca oyunculardan birinin, twitter’da özgürlük ve demokrasi kapsamlı görüşlerini beğenerek takip ettiğim (hemen hepsine iştirak ettiğim) @drama_junkie (Zeynep Ocak) olması da, benim için tatlı bir sürpriz oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s