Geceyi Beklerken…/ Mustafa Erdoğan ‘Para karşılığı yapılan işlerden en kıymetlisi hangisi’ diye sorsalar, ‘gece bekçiliği’ni tek geçerim. Tabii mesleğin sahipleri bunun farkında değil.. Oysa bilmezler, niceleri vardır ki bu işi maddi bir karşılık beklemeden yapar. Evet, geceyi beklemekten söz ediyorum. Beklemek, gündüzün ‘biri gelsin’ diyedir, geceleyinse  ‘sevdiğinin yanında olmak’ demektir. ‘Belki destek olmak, belki onu korumak’ için… Gece sadıktır, gündüz gibi önüne gelene mavi boncuk dağıtmaz.  Kendini bekleyeni tanır, halinden anlar, kıymet verir. Yorgunsan sana, “yat, uyu” bile der. Bir anne gibi başucunda bekler. Şafak sökene kadar kimsenin rahatsız etmesine de izin vermez. Geceyi bekleyen de aşıktır. Geceye aşık. Öyle bir aşk ki, o an gerçekten yeryüzünde ‘bir gece, bir de maşuk’.

Bekleyen, geceyi karşılıksız sever ama elbet yarenlik edeceğini de bilir. Gece de samimi bekleyene kendini teslim etmekten korkmaz.

Gündüz hem günahtır hem ibadet, gece hem mağfiret hem de kabahat.

Gündüz masraftır, gece muhasebe. Gündüz aynadır, gece setr.

Gündüz heyecanlı ama ürkek bir erkek, geceyse sakin ama cesur bir kadın.

Gündüz namusluyu bile idama götürürken, gece hırsızı, uğursuzu koynunda yatırır.

Gündüz emir eri ister, gece yardım etmek. Öpmek isteyene öp der, okumak isteyene oku. Vicdan muhasebesi isteyen de olur ondan. Hemen adamın gözünü kapatır, gönlünü açar.

Gece huzurdur her yanıyla…Nüfus azalır, köye, kente sessizlik çöker. Hızlı geçen bir günün ardından gelen durgunluktur. Ağır ağır ilerler ama yine de insanda hep çabuk geçecekmiş hissi uyandırır.

Siyah zannederler ama gridir, gece. Yaşadıklarını görmek istemezsen göstermeyecek kadar kirli, görmek istersen az bir çaba isteyecek kadar flu. Hem unutmayın! “Gece de gündüz de ayet kılındı ama gecenin ayeti silindi“. (İsra 17/12)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s