Gezi Eylemcileri ve Destekçileri İçin “Türkiye Demokrasisi 101” Ara Dönem Sınav Soruları / Mustafa Erdoğan

 • 28 Şubat adıyla Türkiye tarihine geçen post modern darbeye karşı çıktınız mı? Çıkmadıysanız, pişmanlık duyuyor musunuz? Yaşım yetmiyor diyenleriniz okudukları kadarıyla, Milli Güvenlik Kurulu eliyle yapılan bu darbeye karşı mıdır?
 • Sizce 2003 yılında Kızılay(Ankara)’da “Ordu Göreve” pankartıyla yürüyen hocaların ve öğrencilerin kaçı Gezi eylemlerini destekliyordur? Siz onların yaptığını doğru buldunuz mu / hala buluyor musunuz?
 • 19. yy.’ın sonundan beri Türkiye’de kanayan bir Kürt sorunu var. En son 1984 yılında  PKK eliyle sahneye geri dönen bu sorun son 30 yılda (bu yılbaşına kadar) 40 bin cana mal oldu. Hiç bu kanın durması için meydanlara çıktınız mı? Ülke kamuoyu Gezi Parkı’nın yarısı kadar bu konuya kafa yorsaydı bu kadar insan ölmezdi diyor musunuz? Kendi ülkenizin dağlarına 30 yıldır bomba atıp,  üste cebinizden para çıkmasına sessiz kalırken, çevreci eylemde ortaya çıkmak normal midir? Kürt sorununda kafayı kuma gömüp, Gezi’de ortaya çıkmak tatlı su demokratlığı mıdır?

 • Kürtçe ana dilde eğitime evet der misiniz?
 • 38 Dersim Katliamı’nın askeri planını bizzat M.Kemal Paşa yapmışken, (Trabzon’da müzede kanıtı görebilirsiniz) Alevilerin cemevlerine fotoğrafını asmasını hangi sendromla açıklarsınız? Alevi inanç pratiklerine saygı mı duyuyorsunuz; yoksa İslami pratiklerden uzak bazı mensuplarından dolayı ya da sırf daha seküler göründükleri için mi kendinize daha yakın hissediyorsunuz?
 • 2007-08 yılına kadar bu ülke üniversitelerinde başörtülü olarak derslere almamanın bilimsel izahı yapılırdı. Bunlardan hiç utandınız mı? 97’de üniversite kapılarında başörtüleri çekiştirilen, 10 sene üniversitelere alınmayan, daha sonra alınırken birçok acı yaşatılanların (sizin yaptığınıza kıyasla) bu ülkeyi yaksalar hakları vardır der misiniz?
 • Kategorik olarak başörtülü insanlardan nefret ediyor musunuz?
 • Hala kamu ve özel sektörde başörtüsüyle çalışılamamakta veya çok kısıtlı imkanlar bulunmaktadır. Bu insanların haklarının yendiğini düşünüyor musunuz?
 • Türkiye’de dine/dindarlara yönelik bir tepki gösterilirken genelde kadınların hedef seçilmesini onursuzluk olarak görüyor musunuz? Aynı inançtaki bir erkeğe çoğu kez ses çıkartamazken, kadınlar üzerinden tepki gösterilmesini neye bağlıyorsunuz?
 • Başbakan Erdoğan’ın bazı uygulamalarından mı rahatsızsınız? Yoksa uygulamalarından bağımsız doğrudan kendisinden nefret mi ediyorsunuz?
 • “Mustafa Kemal’in askeri” misiniz? (Mustafa Keser’in askerlerine selam duruyorum:) ) Sivil demokratik bir eylemi askeri özentiyle yansıtmak nasıl bir ruh halidir? Kalpaklı M.Kemal posterleri ve tencere-tava eylemi 28 Şubat’ın kötü hatıralarının simgesiyken yeniden bunları kullanmak  yaşanan acılara saygısızlık olarak algılanabilir mi? (Kanuna göre bayrak üzerine herhangi bir resim koymak suçken, neden Atatürk resmi koyuyorsunuz? Yarın bir başkası başka bir şey koyduğunda ne diyebilirsiniz? Kanunların sadece sizin dışındakiler için mi geçerli olduğunu düşünüyorsunuz?)
 • Tepkinizin ne kadar alkol yasası ne kadarı Gezi Parkı ve ağaçları içindir? Bira şişeleriyle T.C. yazmanın zekice bir hamle olduğunu düşünüyor musunuz?
 • 3 tane İETT otobüsü, 1 polis aracı, 1 baz istasyonu minibüsü, 1 canlı yayın aracı, 2 tane İBB minibüsünü parçaladığınızı gözümle gördüm. Kamu malına niye zarar verdiniz? Parasının Başbakanın cebinden çıkmadığını bilmiyor musunuz? “Ne kadar mal canlısısın, önemli olan protestodur” diyorsanız, yarın İslamcı gençler Etiler’de aynı sayıda aracı gasp edip, yolu kapatır ve başörtülü çalışma hakkı verilene kadar trafiği açmıyoruz derse yanlarına koşup alkışlarım der misiniz?
 • 27 Nisan e-muhtırasında askeri vesayetin mi demokrasinin mi tarafındaydınız? Böylesi bir demokrasi sınavında “ben taraf tutmam” diyen ABD’ye benim ülkem diktatörlük diye avuç açmaktan utandınız mı?
 • Bugün asker darbe yapsa ve Erdoğan’ı devirse, demokrasi için direnir misiniz?
 • Suriye’de son 3 senede 120 bin insan öldü. Bunlar için hiç üzüldünüz mü? Bir gün olsun, bırakın günü bir dakikalığına bunlar için bir eylemde bulunmayı, tepki koymayı düşündünüz mü?
 • Suriye’de ölen 120 bin kişi için 8 dk’lık canlı yayın yapmayan CNN, Taksim Meydanı’ndan 8 saat canlı yayın yaptı. Sizce bu normal mi? ABD’yi emperyalist olmakla suçlayıp tam bağımsızlık sloganları attınız mı hiç? Attıysanız, bugün ne değişmiştir? Eyleminize  molla diktatörlüğü İran, katıksız diktatörlük Rusya, 120 bin kişi öldüren katil rejim Suriye devletleri destek verdi? Bir yanlışlık var bu işte der misiniz?
 • Ülkemizde son 100 yıldır çeşitli uygulamalar! sonucu gayrimüslüm vatandaşlarımızın mallarına el konulmuş, bir şekilde! gitmeleri sağlanmış, kelaynak sayısı kadar elde kalan az miktardaki insan için de ajan muamelesi yapılmıştır. Hrant, Sontoro, Zirve Yayınevi cinayetleri için tepki koydunuz mu? Bu insanlardan hiç değilse özür dilenmesini ve gasp edilen mallarının karşılığının verilmesini destekler misiniz? Gezi Parkı’nın, Divan Oteli’nin kısacası o bölgenin gayrimüslüm mezarlığı olduğunu biliyor musunuz? Biliyor veya şimdi öğrendiyseniz, eksik yazmışsın “sadece dirilerini değil, ölülerini de rahat bırakmamışız” der misiniz?
 • Kendiniz için (bence haklı olarak) yerel hatta özyönetim uygulamalarını layık görürken buna benzer adım atan Kürtleri bölücü olarak yaftaladınız mı? Öyleyse, kanunlar gibi demokrasi de kitlesel hak da ülkenin doğusu ve batısı arasında farklılık arz etmekte midir?
 • Demokratik bir tepkiyle başlayan eyleminizi neden Parkı ve Meydanı işgal etmeye vardırdınız? Benzer bir şekilde ülkücüler Nişantaşı’nı, İslamcılar da Moda sahil şeridini işgal etseler ne kadar tahammül edebilirsiniz?

Sonuna kadar okuyup ilk tepkiniz “ama burada 20 sorudan fazla var ki” olduysa ve çıkışı itibarıyla tepkiniz tüm komplo söylemlerinden ötede demokratik bir şekilde başladığı için sınav sonucunuz 100.
Unutmayın ki bir faşist de yalnızca kendi özgürlüğünü ister. “Bana ne onlarda ayaklansaydı, çok da umrumda” diyorsanız 0 aldınız. Çünkü tepki koyanlardan 30 yılda ölenlerin 35 bini Kürt, yüzyılda öldürülen gayrimüslüm sayısını yazmak istemiyorum. Ayrıca yüzbinlerce kişilik demokratik eylemler yapan başörtülüler de okuyabilmek için sürgün yemiştir. Bunlardan hangi birine maruz kaldınız/kalmak istersiniz?

Tüm bu sorular, eylemden vicdanınıza kalan pay olsun.

Hadi bana eyvallah!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s