ZVI BAR’EL  / HAARETZ 08.03.2012
Söz Konusu Kürt İsyancılarsa, Suriye’nin İşgali Türkiye İçin Teferruattır(Sorun Değildir)
PKK üyelerinin ülkesine sızmasından korunmak için Türkiye, Suriye’yi asker göndermekle ve iki ülke arasında bir güvenlik bölgesi kurmakla tehdit etti.

Perşembe günü Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şöyle uyarıda bulundu: “Türk hükümeti, şiddetin tırmanmasını ve Türkiye’nin ulusal güvenliği için bir tehdit oluşmasını engellemek için Suriye topraklarında (askeri) güç konuşlandırmak için kendi parlamentosunun onayını almaya hazırlanmaktadır.” Türkiye geçmişte Suriye’ye dış askeri müdahale karşıydı. Ancak bu söylem, Esad rejimine karşı söylemini sertleştirdikten aylar sonra, güç kullanmakla ve asker konuşlandırmakla yapılan ilk tehdittir. Suriye askerleri tarafından bombardıman edilen şehirlerden kaçan Suriyeli mültecileri korumak amacıyla Suriye’de bir güvenlik bölgesi kurmak için Çarşamba günü talepte bulunan Türkiye, daha önce bu yönteme de karşı çıkmıştı.

Davutoğlu’nun uyarıları Türk istihbaratı tarafından yapılan bir soruşturma neticesinde terör örgütü olarak sınıflandırılan PKK (Kürdistan İşçi Partisi) üyelerinin Suriye sınırından Türkiye’ye sızmasının ortaya konmasından sonra geliyor.  Davutoğlu şöyle tehdit etti : “Suriye’nin, Türkiye’ye karşı Kürt terörünü kullanmasına izin vermeyeceğiz”. 90’lı yıllarda, Suriye’nin şu anda bir Türk hapishanesinde yatmakta olan Abdullah Öcalan’ı, topraklarında barındırması sonucunda Türkiye ve Suriye savaşın eşiğinde idi.
Parlamento Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından kontrol ediliyor göründüğünden, eğer Suriye’ye asker konuşlandırmak için izin talebiyle meclise giderse, alacağı aşikârdır. Ancak, kendi ulusal çıkarlarını korumak için güç kullanmaya istekli Türkiye muhalefeti silahlandırmaya ya da Arap olmayan ülkelerin askeri müdahalesine karşı çıkıyor. Türkiye kendi topraklarına Suriye’den gelecek terör tehdidine karşı güç kullanmakla, Suriye rejimine karşı güç kullanmayı birbirinden ayırıyor. Türkiye – herhangi bir sebeple – Suriye topraklarında gücünü kullanmalı denirse bu, diğer ülkelerin de bu süreci takip etmelerine izin verecektir.

Suriye özel temsilcisi Kofi Annan da Suriye muhalefetini silahlandırmaya karşı olmasıyla Türkiye’ye katıldı. Annan’a göre, “Suriyeli muhaliflerin sılahlanması büyük ölçüde ülkedeki durumu güçleştirebilir.” Suriye ziyareti öncesi Kahire’de bulunan Annan, Mısır’ın Suriye muhalefetinin silahlandırılmasına karşı olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Muhammed Amr’dan da, “bir iç savaş olasılığını artırmaktadır.” gibi benzer cümleler duydu. Diğer yandan Batı’nın isteksizliğini bilmelerine karşın Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt, muhaliflerin silahlandırılmasından başka çare olmadığını öne sürüp, bunun gerçekleştirilmesi için bastırıyorlar.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Suriye’deki durumu görüşmek üzere Cumartesi günü(10 Mart) Kahire’de toplanacaklar. Dahası, rejime destekleyici duruşunu değiştirme niyeti olmadığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşecekler.  İstanbul’da bu ay içinde gerçekleşecek olan “Suriye’nin dostları” konferansında Ürdün, Lübnan ve Türkiye’ye kaçan binlerce mülteciye ve Suriye vatandaşlarına yardım planı konuşulacak.

————————————————————————————————————

*http://www.haaretz.com/news/middle-east/when-it-comes-to-kurdish-rebels-turkey-doesn-t-have-a-problem-invading-syria-1.417349 adresindeki Zvi Bar’el yazısının, yazarı bağlamayan tercümesidir. Yazının orijinalini ilgili linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yazıyı doğrudan çevirmem buradaki görüşlere ve planlandığını düşündüğüm sürece katıldığım anlamına gelmez. Irak’tan sonra Suriye’de de Türkiye’nin Ortadoğu’daki bölgesel bağlamdan Kürt meselesi aracılığıyla koparılmak istendiğini düşünüyorum. Türkiye’ye, işgalci olmakla, bölgesel etkinliği yitirmek arasında gelgitler yaşatılmak isteniyor. Bu oyunun altından nasıl çıkacağımızı ben de merak ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s