Hesap İşletim Ücreti/Mustafa ERDOĞAN
Bankalarımızın siz değerli müşterilerine verdiği bankacılık hizmetlerine karşılık, vadesiz TL ve döviz tevdiat hesaplarından tahsil ettiği masrafa, hesap işletim ücreti diyoruz. Bunu yıllık tahsil edebildikleri gibi fazla can acıtmasın ve de göze  batmasın diye 2,4,12 gibi taksit halinde aldıkları da görülmektedir.

Öncelikle bankaların bu ücreti gelir düzeyi görece düşük kesimden tahsil ettiğini bilelim. Çünkü parası olan, pazarlık gücü olan hiçbir müşteri bırakın hesap işletim ücretini EFT, Havale, Çek Masrafı vs. gibi bankacılık hizmet bedellerini dahi ödemez. Ayrıca bu ücret, vadeli hesabı bulunanlardan da alınmaz.

Kısacası vadesiz yani faiz/kar payı almayan müşteri hesaplarından alınan(tırtıklanan) bir ücrettir bu. Hal böyle iken, doğal olan gelir düzeyi düşük kesimlerin bu ücreti ödemekten imtina etmesi, bu minvalde toplumsal bir tepkinin oluşması beklenir. Ama gelin görün ki kraldan çok kralcının yaşadığı canım ülkemde bu ücreti haklı bulan hamiyetperver vatan evlatları var.

Avrupa’da bankaların 150 avroya varan ücretler aldığını, bankaların elektrik, ATM vs. giderleri olduğunu ya da bankayla çalışmanın bir bedeli olması gerektiğini ileri sürecek kadar ‘kraldan çok kralcı’  bir güruh var. Zor durumda olana sempati yapılmasını anlarım köşedeki Bakkal Osman mı bu bankalar?

Öncelikle, Avrupa’da piyasa ekonomisi oturmuş durumdadır. Bankalar için hizmet geliri elde etmek dışında çok büyük kar olanakları kalmamıştır. Ayrıca oradaki gelir dağılımı ülkemizden daha iyidir. Asla ‘olmayandan alma’ üzerine kurulu bir düzen yoktur. Avrupa’da uzun vadeli konut kredi olanakları rahatlıkla bulunabilirken, ülkemizde bu tür kredi ortalamaları 5 yıl bile değildir. Orada %95 banka kartı(debit/atm kartı) , %5 kredi kartı iken, bizde tam tersi istikamette bir yönelim söz konusudur.

Türkiye’de bankalar, kredi kartı gibi “ödeyememe üzerinden kazanç elde etme” üzerine bina edilmiş bir enstrümanı sonuna kadar sömürmektedir. Elektrik,su faturası, çalışan gideri var diye acıdığınız gariban bankalar “kredi kartı üzerinden” bindirmeye devam ediyor. Neyse, konu farklı yerlere sapmadan toparlayalım.

Türkiye gibi nüfusun önemli bir kısmının bankacılık hizmetlerinden hiç/tam olarak yararlanamadığı bir ülkede, bankaların ilk amacı müşteri tabanlarını geliştirmektir. Bu, reklam yoluyla olabileceği gibi, size ‘ilk deneyimi’ yaşatmakla da olacaktır. O yüzden üniversite gençliği ya da çiftçiler hedef kitlelerin başında gelir. Biri gelecekte sağlam müşteri portföyü oluşturmaya yararken, diğerinden yüksek risk primi bahanesiyle güzel para kazanılacaktır.

Özetle, vadesiz hesap sahiplerinin bankaya herhangi bir yükü olduğuna ve dolayısıyla cezalandırılmaları gerektiğine inanmıyorum. Velev ki, goygoycuların söyledikleri haklı olsun. O zaman da bunu bir reklam gideri olarak sineye çekmeli bankalar. Nasılsa, kümese(sisteme) girdikten sonra onların sırtından daha kazanacakları çok şey olacak. Öyleyse, ‘hesap işletim ücreti’ denen zırvaya bir son lütfen!

2 responses »

  1. Kerim Nafise dedi ki:

    Hesap ücreti almayan bankalar var Mustafa bey. Bence bilinçli tüketici bu bankaları tercih etmeli.

  2. mustafakartal84 dedi ki:

    Önceleri sadece Kuveyt Türk hesap işletim ücreti almazken, artık Bankasya ve ING Bank reklamlarında da bu yönde beyanlar görmekteyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s