Puşkin & Natalya / Mustafa Erdoğan
Şimdi tutup, sevgililer günü Hristiyanlık’taki Aziz(ermiş) Valentinus Yortusu’ndan gelmektedir ve ABD’de başlatılan bir akımla bugünkü kul(t)lanım halini almış yazsam mala davara bir faydası var mıdır?

Ya dakapitalizm uydurması, lumpenleri eğlendirip tüketimi artırmak üzere kurgulanmış bir oyundur” desem?…

Ama böylesi bir günü kutlayan hamiyetli vatan evlatlarına,  bana gündem yarattıkları için şükranlarımı sunarım.

Sevgililer midir pek emin olamadığım, bir çift var: Alexandr Puşkin ve Natalya Gonçarova..

Rus edebiyatının babalarından, belki de en babası Puşkin… Büyük bir şair ve yazar. Burada eserlerinden bahsedecek değilim. Görkemli edebi eserlerinden alıntı yapıp, kendimi küçük düşürecek de…

Ama Puşkin’in hayatı, aşka dair bize çok şey anlatıyor. Romanlarında yüksek dozajlı cinsellik barındıran Puşkin, arzularının hilafına bir kadına bağlanıp çoluk çocuk babası mazbut bir adam olma yolunu seçti. Gelin kısaca bir hayat hikayesine bakalım…

Puşkin 30 yaşındayken önemli bir bürokratın kızı olan 16 yaşındaki Natalya‘ya aşık olur. 2 sene sonra evlenirler, 4 çocukları olur. Bu arada evlilikleri boyunca Natalya’nın annesi (onun adı da Natalya) kızına “bu dinsiz(heretik), yazar bozuntusu! adamla evlenmekle en büyük hatayı ettiğini” söyeleyecektir.

Puşkin, karısına entelektüel dünyasından birşeyler aktarmaya çabalamanın faydasız olduğunu bilmektedir. Ancak güzelliği dillere destan Natalya da, ne Puşkin’e ne de onun görkemli edebiyatına aşıktır. O, muhteşem güzelliği ile sürekli davet edildiği saray balolarından pek hoşnuttur.

Puşkin, genç ve güzel kadına edilen iltifatlardan, pohpohlamalardan çok rahatsızdı. Karısına da karşılıksız da olsa büyük bir aşk duyuyor, onu çok kıskanıyordu. Ortalıkta dedikodular almış başını gitmişti. Puşkin, Natalya için canını vermekten korkmadığını ama kendisi öldükten sonra Natalya‘nın güzelliğinin zirvesindeyken, başka birinin kollarında olacağı düşüncesinin, onu çıldırttığını söyleyecekti.

Karısını ve çoluk çocuğunu alıp, şehrin debdebesinden uzaklaşıp köye gitmeyi düşünüyordu. Ama Natalya, o ışıltılı, kendisini şımartan soylu iltifatlarını bırakıp gitmeye niyetli değildi. Etrafta dolaşan dedikodular, Natalya’nın bu tutumuyla iyice ayyuka çıkmış, subay d’Anthes’in ortaya çıkışıyla, dedikodular artık zirve yapmıştı.

Kıskançlığından deliye dönmüştü Puşkin. Natalya’ya kur yapan Fransız subayını (d’Anthes), böylesi duygular içinde düelloya çağırdı. Ama d’Anthes, Natalya’ya herhangi bir yakınlığının olmadığını, kendisinin Natalya’nın kızkardeşi Katerina‘yı sevdiğini söyledi. Belki de inandırıcı olsun diye Katerina ile evlendi Fransız subay. Ama Puşkin’in içi içini kemiriyordu. Ortalıkta dolaşan dedikodular yüzünden insan içine çıkamaz hale gelmişti. Düello artık kaçınılmazdı.

Düello sırasında Puşkin, d’Anthes’i omzundan, d’Anthes onu karnından vurdu. Puşkin, vurulduktan sonra 2 gün evde can çekişti ve 38 yaşında bu dünyadan göçüp gitti. Halk galeyana gelmişti bu büyük şairin ölümü yüzünden.

d’Anthes ülkeyi terk etmek zorunda kalmış, yıllar sonra Fransa’da senatör olmuş, Puşkin’den sonra yaklaşık 60 yıl yaşamıştır. Natalya ise sonradan iki kız çocuk doğuracağı üst düzey bir bürokratla evlenerek, Puşkin’i çıldırtan sonu gerçekleştirmiştir.

Kalanlar bir şekilde yaşamına devam etmiş; olan, Rus edebiyatını doğuşuna sebebiyet verecek büyük yazar ve şair Puşkin’e olmuştu.  Hayatının baharında, henüz 38‘inde göçüp gitti bu dünyadan…

Değer miydi kendisini hiç sevmeyen bir kadın için hem de sadece rivayet uğruna böylesi bir ölüme?

Herkesin bir aşk tarifi vardır da bence aşkın en haşmetli türü budur :  Karşılıksız, ölecek kadar sevip, ölünce onu başkasına bırakmaktan çıldıracak kadar kıskanç. Rahat uyu Puşkin

One response »

  1. Mustafa Gerdan dedi ki:

    Yaratılış, sevgiye karşılık beklemeyi gerektiriyor. Karşılığı olmayan sevgiyi de terk ile gösteriyor ki sevgiyi en çok hak eden sevgiyi Yaratan’dır. Yaratan’la buluşturmayacak olanı sevmek, sevmenin yalın hali değil, olsa olsa kaba halidir. Ne diyor Kuşçu: ¨Aşk dediğin can vermektir, can verilir, değiş tokuş edilmez.¨

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s