Asker Vesayetinde Cumhuriyet ve İlker Başbuğ/Mustafa ERDOĞAN

1999 ERDOĞAN PINARHİSAR CEZAEVİ’NE GİDERKEN

Düzmece olaylarla medya propagandasının yapıldığı, dindar kesimin irtica korkusuyla umacı olarak gösterildiği dönemden çok uzaklaşmadık aslında. Son verilen laiklik muhtırasının (27 Nisan) üzerinden 5 sene bile geçmedi. İnternete düşen ses kayıtlarında anayasa mahkemesi üyelerinin bile tamamen temelsiz ve internet propagandası olduğunu kabul ettiği sebeplerle, iktidar partisinin kapatılıp, mensuplarının hapse atılması ihtimalinden 1 Anayasa Mahkemesi üyesinin oyuyla sıyırdı bu ülke.

Aslında çok partili döneme baktığımızda 27 Mayıs’tan itibaren tüm genelkurmay başkanları, Hilmi Özkök dahil,hükümetlere karşı antidemokratik eylem ve söylemlerin odağı olmuştur. Özkök’ün söylediği laflar da arşivden çıkarılsın bakılsın, ne dediğim anlaşılacaktır. Tabii ki sonradan bunları söylese bile nasıl bir ortamda  sivil irade/idareyi ayakta tuttuğunu öğrendik. Belki 10 yıl silah arkadaşlarının birçoğu selam vermeyecek ama tarih Türkiye’nin demokratik dönüşümünde hak ettiği yere  yazacaktır onu. 1960’ın kudretli Egesel’ini bilen var mı aranızda? Ya Kemal Aysan’ı ? Ancak Adnan Menderes’i sorsam?

27 Mayıs’tan bu yana kurduğu parti iktidara gelmiş her başbakan/siyasi lider hapse istisnasız girmişken, ilk defa bir Genelkurmay başkanı hapse girmiştir. Kanıt olarak da yıllarca güvensiz denilen internet siteleri gösterilmiştir. İnternetteki kaydın yok edilmesi imkansız olduğu ve ayrıca basılı evrakta ıslak imza yok diye yan çizilemediği için bu sefer kaçışı olmadı. Uydurma internet site yazıları AKP kapatma davasının temelini oluşturmuştu. Sonuçta, boomerang olarak geldi, kendini yaratanları vurdu o siteler. Emrinde olduğun hükümeti yıkmak için site kurmak kesinlikle bir suçtur. Ve bu siteleri Başbuğ hariç tutuklu subayların hiç biri inkar etmedi. Başbuğ sadece benden önce kuruldu bu siteler diyerek Büyükanıt’a gönderme yaptı.

Uzatmayayım 1960-2010 arasındaki 50 senedeki askeri vesayete bakacak olursak, kesinlikle suç olan ‘bağlı olduğu hükümet aleyhtarı yayın yapmak’ fiilinin içlerinde en hafif kalanı olduğunu göreceğiz.

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında meclis üzerinde jetlerin uçurulması ve bunlara benzer birçok olay yaşandı. Ağır toplumsal sonuçları olan bu eylemler yargı önüne taşınıp, faillerine – ceza veril(e)medi.Onu bırakın, Ayışığı,Sarıkız,Balyoz,Ergenekon gibi çok daha uçta eylemlerin baş aktörleri tıbbi! nedenlerle dışarıya çıktı. Hiç biri cezalandırılmadan, bu olayın cezalandırılması bana ünlü gangster Al Capone’un ‘vergi kaçakçılığından’ tutuklanmasını hatırlattı. Vergi kaçırmak suç değil mi? Suç!

Sonuç olarak devletin ezdiği Kürtler,Aleviler,Azınlıklarların yanında sayısal çoğunluğu en büyük olan gruptu dindarlar. Bir şekilde, kendileri aleyhine yapılan tüm çalışmalar açığa çıktı.

Bu noktadan sonra kritik karar noktası dindarların önüne gelmiştir. Ya katillerine benzeyecek ya da demokratik ortama yelken açacaklar. Tabii ki antidemokratik her eylemin cezalandırılması gerekiyor. Bunun yanı sıra elinde devletin meşru şiddet hakkından doğan silah kullanma gücü olan askeriye, hükümeti devirmek için teorik altyapı bile hazırlasa, sıradan vatandaş gibi değerlendirilmemelidir.

Yalnız, gösterdiği yönetimi ve konuşma tarzını beğenmediğim Genelkurmay eski başkanı Başbuğ’u terör örgütü üyeliğiyle suçlamayı vicdani mülhazam kabul etmiyor. Kaldı ki, sonradan çıkan belgelerden darbe girişimlerine karşı Hilmi Özkök’ten yana tavır aldığını biliyoruz. Hükümet aleyhinde (hem de hakkında bu yayınlar yüzünden dava açılmış bir parti hükümetteyken!) yayınlar hazırlamak, toplum mühendisliği yapmak suçtur. Cezalandırılmalıdır da. Ama terör örgütü farklı bir kavram. İçini boşaltırsak, tuttuğumuzu bunun içine atma kolaylığı çıkar. Askerin siyasete karışması suç zaten. Hükümet aleyhinde yayında bulunması da doğal olarak… Bu kapsamda en ağır cezalar verilerek, terör örgütü üyeliği Başbuğ için konuşulmasa diyor aklım ve vicdanım. Siz ne dersiniz?…

2012 İLKER BAŞBUĞ SİLİVRİ CEZAEVİ’NE GİDERKEN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s