İngiltere’nin Suriye’de Çevirdiği ‘Gizli Dolaplar’

Deborah Sherwood

Ocak 02, 2012 “Daily Star” – İNGİLTERE, Kaddafiye karşı yapılan savaştan daha büyük ve kanlı olacak Suriye için hazırlık yapmaktadır.

Savunma Bakanlığı, NATO destekli bir uçuşa yasak bölge için gizli planlar hazırlıyor ama ilk önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin desteğini bekliyor. Bir güvenlik görevlisinin dediğine göre sorunlu Arap devletinde isyanlar ve cinayetler artarken, MI6 ve CIA ajanları, Suriye içinde durumu değerlendiriyordur!

Özel kuvvetler, Suriyeli muhalif askerlerle diyalog halinde, eğer hükümet muhaliflere yardım kararı alırsa, muhaliflerin hangi silah ve iletişim araçlarına ihtiyacı olabileceğini hesaplıyorlar.
İyi yerleştirilmiş kaynağım:” MI6 ve CIA ajanlarının Suriye içine sızarak gerçek bilgileri alma peşinde olduğunu ve orada ne olduğunu bilmek ve muhalefetin ihtiyaçlarını öğrenmek için orada SAS ve SBS adlı (özel birliklerimiz) var. Suriye Hizbullah destekler. Bu, İsrail ve Ortadoğu’nun tamamını tehdit etmektedir. “Rejimi içerden çökertmek için bu işlere öncelik veriliyor.” Libya benzeri olacak ama bu daha büyük ve kanlı olacak. Suriye sivilleri öldürüyor ve her şey çok kötü gözüküyor.

“Suriye üzerinden NATO-destekli uçuş yasağı İngiliz Kabinesi Milli Güvenlik Konseyi tarafından ele alınmıştır. Ve Milli Savunma Bakanlığı, olası bir hükümet kararı uygulamak için geçici planları hazırladı. Güvenlik kaynağı, askeri planlamacıların Tornado GR4 adlı hava saldırı aracını kullanmayı planladığını söyledi. NATO güçlerinin Kaddafi paralı ordusunu atması sekiz ay sürdü. Ama onlar Suriye güçlerinin, çok daha iyi eğitimli ve silahlı olduğunu kabul ediyor. Suriye hava kuvvetlerinin MiG29 Rus adlı Rus jetleri var.

Yabancı ve Milletler Topluluğu Ofisi, Başbakan David Cameron’u, herhangi bir müdahale öncesinde BM Güvenlik Konseyi’nin yaptırım kararının gerekli olacağı konusunda uyardı. Ama Rusya ya da Çin tarafından veto edilmesi ihtimal dahilinde. Ama eğer Suriye’de cinayetler daha da tırmandırılırsa BM, harekete geçmesi için yoğun baskı altına alınacaktır.

Amerikalı Cumhuriyetçiler, uçuşa yasak bölge için çağrıda bulunurken, Arap Birliği, Türk savaş uçakları liderliğinde benzer bir plan düşünüyor. Savunma Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi:”Her şey spekülasyondur. “Bunlar bizim işimiz değil. Biz her zaman ihtimaller üzerinde çalışıyoruz. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi:” Biz, Suriye’deki durumun izliyoruz. Artan şiddetten endişe duyuyoruz ve bu cinayetlere son verilmesini istiyoruz.”

*http://www.informationclearinghouse.info/article30138.htm adresindeki Debroah Sherwood yazısının tarafımca tercümesidir.

One response »

  1. Alper Ülkü dedi ki:

    Hem işi beceriyorlar hem tüm haber/komplo sitelerine niyet açıkça servis ediliyor. Vizeyi serbest bırakıp da sonra bizimkilerin çark etmesi boşuna değil. Ama Suriye, emperyal son denemedir. Rusya/Çin bundan sonra herhangibir yerde ABD-İngiltere-İsrail üstünlüğüne izin vermeyecek gibi gelir bana. Elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s